Zgubiłem tablicę rejestracyjną, co mam zrobić?

Zgubiona tablica rejestracyjna – duży problem!

Tablica rejestracyjna to dowód legalizacji pojazdu. Poruszanie się bez niej na drodze jest niezgodne z prawem – a sama jej utrata – bardzo ryzykowna. Niemało słyszy się o wykroczeniach dokonywanych pod fałszywymi tablicami, tankowaniu na nie swoich numerach… przypadki takie się mnożą, a wytłumaczyć się później jest bardzo trudno.

Zgubiłem tablicę rejestracyjną

Istnieje wiele możliwości utraty tablicy rejestracyjnej. Najczęstszą z nich jest pęknięcie ramki mocującej – w efekcie tablicę zgubić możesz w trakcie jazdy, często nawet tego nie zauważając. Nieco rzadszą przyczyną utraty tablicy rejestracyjnej jest zderzenie z innym pojazdem, uderzenie w wysoki śnieg, zahaczenie o gałęzie, bądź wjechanie w głębokie błoto lub kałużę. Kolejną grupą przyczyn są ich kradzieże i wandalizm. W każdym z tych przypadków czekają Cię te same konsekwencje – musisz jak najszybciej odzyskać tablicę lub postarać się o nową.

Co zrobić, gdy po naszej tablicy nie zostało ani śladu?

Pierwsza możliwość – jeśli wiesz kiedy doszło do utraty – warto prześledzić przebytą autem drogę – być może tablica leży przy drodze i czeka, aż po nią wrócisz. Jeśli odbywana trasa była krótka – często takie rozwiązanie wystarczy.

Jeśli jednak nie wiesz kiedy straciłeś tablicę? Albo przejechałeś właśnie kilkaset kilometrów?

Tu w grę wchodzi druga możliwość. Zgubioną tablicę najprawdopodobniej ktoś znajdzie. Jeśli będzie to funkcjonariusz policyjny – masz szansę odzyskać ją na komisariacie, gdy zgłosisz jej zaginięcie. Jeśli przykładowy Kowalski – największe prawdopodobieństwo jej namierzenia masz w internecie, szukając własnych numerów rejestracyjnych w sieci, choćby na stronie znalezionetablice.pl.

Jeśli twoja tablica zginęła i nie jesteś w stanie jej namierzyć – czeka Cię wyprawa do wydziału komunikacji i wniosek o wydanie wtórnika, bądź wyrobienie nowych. W zależności od daty wystawienia czekają cię koszty od 50 do 200zł. W dodatku – do czasu wyrobienia nowych tablic, należy poruszać się na tymczasowych, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Inne artykuły

waves

Zgubiłem tablicę rejestracyjną, co mam zrobić?

Skróty i oznaczenia polskich tablic rejestracyjnych

Znalazłem tablicę rejestracyjną, co z nią zrobić?

Pomóż kierowcom

waves

Kierowcy szukają zgubionych tablic rejestracyjnych, ALE NIE WIEDZĄ GDZIE ICH SZUKAĆ!

Wygeneruj listę ostatnio znalezionych / zgubionych tablic rejestracyjnych w Twojej okolicy i udostępnij ją na lokalnych grupach Facebook / forach / stronach

Pomogliśmy? Postaw kawę!

waves

Pomogliśmy w znalezieniu tablicy? Nie ma za co! Jeżeli chcesz - postaw nam kawę!


Postaw mi kawę na buycoffee.to

Newsletter

waves

Posiadasz lokalną grupę, stronę informacyjną lub po prostu lubisz pomagać?

Raz na jakiś czas wyślemy Ci listę zgubionych / znalezionych tablic rejestracyjnych w Twojej okolicy, którą będziesz mógł udostępnić.